Gry dla dzieci. Jak oderwać je od ekranu

W dobie powszechnej komputeryzacji wielu dzieciom nie śni się nawet, że można bawić się inaczej, niż za pomocą komputera, tabletu czy telefonu. Nawet spotykając się z kolegami, częściej grają teraz w gry na ekranie smartfonów niż w piłkę lub inne zabawy ruchowe, jak było jeszcze kilka lat temu. Czy warto i jak oderwać malucha od ekranu?

Dlaczego dobrym pomysłem może być zachęcenie dziecka do innych aktywności?

Zacznijmy od odpowiedzenia sobie na pytanie, czy w ogóle warto uczyć dzieci innych zabaw niż elektroniczne. Według nas jest to bardzo ważne, ponieważ aktywności, które nie wymagają smartfona, przynoszą dla dziecka wiele korzyści.

Przede wszystkim uczy się ono, że istnieje więcej ciekawych zajęć, niż tylko przesiadywanie w internecie lub granie w gry na urządzeniu elektronicznym. Prowadzi to do znacznego poszerzenia horyzontów, rozwinięcia nowych zainteresowań oraz nauki, że poza wirtualnym światem istnieją także inne ciekawe rzeczy. Co więcej, dzięki umiejętności zorganizowania sobie czasu bez elektronicznych gadżetów, dziecko będzie na pewno bardziej skłonne do udziału w innych zajęciach i lepiej poradzi sobie w sytuacji, gdy przez dłuższy czas pozostanie bez dostępu do telefonu czy komputera.

Jednocześnie udział w zajęciach, które wymagają innego zaangażowania niż tylko zabawa elektroniką, może przynieść rozwój w wielu innych sferach. Poznajmy kilka przykładów.

Gry kooperacyjne i strategiczne dla wielu osób

Jednym z pomysłów na spędzenie czasu z dzieckiem jest gra w grę kooperacyjną i/lub strategiczną, w którą może zaangażować się większa ilość uczestników. Czy to cała rodzina, cze też odwiedzający dziecko koledzy mogą wziąć w niej udział. Oprócz doskonałej zabawy maluchy będą mogły w przypadku takiej rozgrywki nauczyć się nowych zdolności, jak na przykład strategiczne i logiczne myślenie. Co więcej, rozwiną zdolności kooperacji i nauczą się zdrowego współzawodnictwa. Dzięki temu znacząco wzrosną ich kompetencje społeczne.

Loterie dla dzieci

Loteryjki dla maluchów to gry, które z kolei angażują je pod względem koordynacji wzrokowo-ruchowej. Uczą czujności i zwiększają refleks oraz spostrzegawczość. Polegają na przykład na wylosowaniu pojedynczego kafelka, który następnie należy szybko przyporządkować w odpowiednie miejsce na planszy.

Inna ich wersja może polegać na wylosowaniu kilku żetonów i ułożeniu ich w logiczną historyjkę, którą dziecko musi krótko opowiedzieć. Dzięki temu loteryjka pomaga rozwijać zdolności werbalne i fantazję dziecka.

Quizy dla najmłodszych

Kolejny rodzaj gier, które będą służyć dziecku i mogą pomóc w jego zaangażowaniu w inne czynności niż zabawa elektroniką, to quizy. Jest to rodzaj gry polegającej na udzielaniu odpowiedzi na różnorodne pytania. Dzięki temu dziecko uczy się tematyki, której dotyczy dana gra, a jednocześnie poszerza swoje słownictwo i umiejętności komunikacji z innymi. Musi także wytężyć pamięć, co pozwala mu na jej stymulację i rozwój. Quizy dla dzieci to rozrywka umysłowa, która wspomaga proces myślenia i logicznego udzielania odpowiedzi, co na pewno będzie korzystne w przyszłości, między innymi w szkole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here