Podróże służbowe

Kilka tygodni temu znalazłeś nową pracę a już zostałeś wysłany w pierwszą delegację? Spokojnie oprócz prawdopodobnie stresującego spotkania z klientem, podróże służbowe są najprzyjemniejszą częścią wszystkich zawodowych obowiązków. Jest to jeden ze sposobów na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dlaczego? O tym opowiemy Ci już za chwilę, dowiesz się także jak wygląda sprawa związana z kosztami takiej podróży. Jesteś ciekaw na co należy się przygotować? W takim razie zapraszamy dalej!

Jak wyglądają podróże służbowe?

Może na wstępie zaczniemy od krótkiego objaśnienia czym tak naprawdę są podróże służbowe. W delegacje, wysyłani są zazwyczaj pracownicy lub sami pracodawcy. Cele takiej podróży może być np. spotkanie z klientem, szkolenia, udział w targach i przetargach. Na delegacje można udać się nawet kilka razy w miesiącu, zazwyczaj są to podróże krajowe, choć niekiedy zdarzają się wyjazdy za graniczne.

Zastanawiasz się kto poniesie opłaty związane z podróżą służbową? Tak naprawdę nikt, wliczone zostaną one w koszta uzyskania przychodu. Musisz pamiętać o tym, że jako pracownik lub pracodawca udajesz się tak w konkretnym biznesowym celu, czas jaki poświęcisz na wykonanie obowiązków zawodowych podczas podróży odpowiadał będzie Twoim standardowym godziną pracy. Także o dojazd, nocleg oraz wyżywienie nie musisz się martwić – wszystko wchodzi w zakres delegacji, może się zdarzyć również tak, że otrzymasz odpowiednią sumę pieniędzy tzw. dietę na jedzenie.

Podróże służbowe
Co zabrać w podróż służbową?

Przed Tobą pierwsza w życiu podróż służbowa? Zupełnie nie masz pojęcia jak się do niej przygotować i co zabrać? Po pierwsze to zachowaj spokój, po drugie wielkość walizki uzależniona powinna być od ilości dni spędzonych w delegacji. Pamiętaj, by zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy, w tym telefon, laptopa, ładowarki oraz ważne dokumenty. Jeżeli chodzi o garderobę to tutaj radzimy postawić na klasykę i elegancję, wszystko zależy od tego jaki dress code obowiązuje w firmie, w której pracujesz. Nie zapominaj jednak o wygodnym stroju na zmianę – zobaczysz, że po wywiązaniu się ze służbowych obowiązków zapragniesz przebrać się w komfortowy dres.
Oprócz tego w Twojej walizce powinno znaleźć się miejsce na kosmetyczkę, z najpotrzebniejszymi środkami pielęgnacyjnymi a także np. książkę lub inny gadżet umilający długie podróże.

Co robić po godzinach?

Jeśli podróż służbowa trwa jeden dzień to po wykonaniu swojego zadania zapewne udasz się w drogę powrotną a co w sytuacji kiedy w danej miejscowości masz spędzić kilka dni? Wtedy oczywiście możesz odpoczywać w hotelu lub skorzystać z okazji by zwiedzić trochę nieznanych i inspirujących miejsc.
Przy pomocy przeglądarki internetowej sprawdź co ciekawego i wartego uwagi jest do zobaczenia w okolicy, może to będzie jakieś muzeum, galeria sztuki lub park. Każdy z regionów Polski cieszy się różnorodnością kulturową, sprawdź jakie dania regionalne są uznawane za przysmaki wśród lokalnej społeczności i zasmakuj trochę innej kultury!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here