8 miejsc, które musisz zobaczyć w Palermo

Stolica Sycylii zapewnia niesamowite atrakcje turystyczne, pyszne jedzenie i piękne widoki. Palermo z wierzchu wygląda jak typowe włoskie miasto – uliczki tętniące życiem w dzień i w nocy, lokalne przekąski ze straganów, nadmorski klimat. Jednak charakteryzuje się wysoką różnorodnością.

Spotykają się tutaj różne style architektoniczne czy style życia mieszkańców. Jest uznawane za miasto kontrastów, gdzie można zobaczyć wielokulturowość Włoch. Co warto zobaczyć w Palermo?

Port La Cala

Znajduje się w dzielnicy Vuccirii, więc aby dotrzeć do La Cala należy najpierw przespacerować się po labiryncie wąskich uliczek. Po drodze można zobaczyć wiele kościołów, tradycyjnych budynków i codzienne życie mieszkańców Palermo. Szczególnie polecane jest przyjście do portu tuż przed zachodem słońca, aby móc podziwiać kończący się dzień nad morzem. Port ciągle pełni swoją funkcję, dlatego będzie okazja do zobaczenia mnóstwa przypływających i odpływający statków. Na horyzoncie widać klimatyczne góry.

Kaplica Palatyńska w Pałacu Normanów

Nazwa po włosku pomoże w szukaniu tej atrakcji – Cappella Palatina e Palazzo dei Normanni. Kaplica Palatyńska wraz z katedrą Monrele, znajdującą się w Pałacu Normanów, została umieszczona w 2015 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO, co czyni ją miejscem koniecznym do odwiedzenia w Palermo. W kaplicy możemy podziwiać mnogość mozaik w stylu normandzkim, który jest charakterystyczny w tej części Włoch. Miejsce kultu połączone z artyzmem wartym zapamiętania.

Katedra w Palermo

To jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w całym Palermo. Charakteryzuje się wymieszaniem kilku stylów architektonicznych, ponieważ  każda część została zbudowana w innych czasach. Zwiedzanie rozległego kompleksu zajmie dłuższą chwilę. Dodatkowo warto odpłatnie wejść na dach jednej z katedr. Podczas 20 minut zdążysz popodziwiać włoski krajobraz miasta z góry. Wejście jest możliwe w określonych godzinach: 9:00-13:30, a kosztuje 5 euro od jednej osoby.

Międzynarodowe Muzeum Marionetek

Sycylia jest znana z marionetek, więc w Palermo znajduje się muzeum im poświęcone. Teatry marionetkowe w tym regionie świata są tradycją. Również w tym wypadku UNESCO uznało je za godne wpisanie na listę światowego dziedzictwa. W Międzynarodowym Muzeum Marionetek można się uczyć o historii powstania marionetek. Oprócz muzeum warto na żywo przekonać się o walorach artystycznych teatrów marionetek. To widowiska, które zobaczysz jedynie w ty miejscu, więc lepiej ich nie przegapić.

Park Villa Bonanno

Niedaleko katedry w Palermo znajduje się przepiękny park Villa Bonanno, więc można zajrzeć do niego po drodze zwiedzania innych zabytków.  Zieleń jest utrzymywana tak, aby cały rok cieszyć oko turystów. Park jest idealnym miejscem na krótki odpoczynek i podziwianie natury oraz rzeźb. Tuż za parkiem znajdziesz Pałac Normanów.

Fontanna Pretoria

Nazywana Fontanną Wstydu przez 48 nagich figur kobiet i mężczyzn, które ją zdobią. Stworzył ją rzeźbiarz Cammilani, pochodzący z Toskanii. Najlepsze wrażenie robi oglądana z góry, ponieważ wtedy doskonale widać jej ogromną powierzchnię. To fontanna, która robi największe wrażenie w całym Palermo. Konstrukcja składa się  3 poziomów po których można spacerować. Na uwagę zasługują także posągi syren i trytonów, które również wchodzą w skład fontanny.

Katakumby pod klasztorem Kapucynów

Atrakcja turystyczna ciesząca się dużym powodzeniem wśród osób odwiedzających Palermo, jednak nie jest polecana dla tych, którzy mają słabe nerwy. W katakumbach znajduje się około 8000 zmumifikowanych ciał ludzkich. Wiele z nich zostało świetnie zachowanych, dzięki warunkom panującym w podziemiach. Szczątki są ubrane i podzielone według pozycji społecznej, którą kiedyś miały. Katakumby są w pełni otwarte dla zwiedzających.

Teatro Massimo Vittorio Emanuele 

Po dość makabrycznych katakumbach warto pójść na przedstawienie do teatru, które z pewnością wprawia w dobry humor każdego z publiczności. Teatr Massmio jest największym teatrem operowym we Włoszech. Monumentalny budynek charakteryzuje się jedną z najlepszych akustyk na świecie. Dla osób zakochanych w sztuce, to najlepsza atrakcja, jaką mogą odwiedzić w Palermo. Sam budynek zachwyca rozwiązaniami architektonicznymi.

 

Oprócz wymienionych atrakcji warto zwiedzić także targi miejskie, które zachwycając różnorodnością. Najpopularniejsze są targi Capo, Ballaro oraz Vuucciria. To idealna okazja do spróbowania miejscowego jedzenia, takiego jak owoce, sery czy wina. Palermo oferuje o wiele więcej niż można sobie wyprowadzić. Jeśli chcesz odpocząć od zwiedzania, nie wydając dodatkowych pieniędzy, najlepiej wieczorem odwiedzić dzielnicę Kalsa. Na środku placów odbywają się imprezy do których może dołączyć każdy. W rytm muzyki ludzie spożywają przekąski ze straganów i piją alkohol. Ciekawym, lokalnym przysmakiem do spróbowania są owoce w marcepanie (frutta di martorana). Dla fanów sztuki street art Palermo przedstawia mnogość murali za którymi warto rozglądać się podczas spacerów włoskimi uliczkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here