Stolica Kuby

Jeszcze do niedawna rzadko można było spotkać turystów z Polski na ulicach Hawany. Jednak wiele się zmienia i od kilku sezonów stolica Kuby jest coraz chętniej wybieranym kierunkiem. Ma to też związek z tym, że biura podróży (w tym m.in. ITAKA) oferują swoim klientom wakacje na Kubie, więc nie trzeba samodzielnie przygotowywać całej wyprawy.

Hawana – urokliwa kubańska stolica

Trudno byłoby znaleźć osobę, którą nie zachwycałaby kultura, historia i atmosfera Hawany. Większość turystów poznawanie stolicy Kuby zaczyna od Habana Vieja, czyli Starej Hawany. To historyczne centrum miasta, które wraz z fortyfikacjami z XVI i XVI wieku zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Uwagę zwraca niesamowita zabudowa Plaza Vieja w stylu kolonialnym z elewacjami mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy. Niemal na każdym kroku najstarszej części Hawany widać okazałe rezydencje, pałace i kościoły. Warto przede wszystkim wyróżnić barokową katedrę zbudowaną z koralowca, co widać na elewacji. Gdyby komuś brakowało wrażeń związanych z kulturą kolonialną, to przy Plaza de la Catedral znajduje się muzeum sztuki kolonialnej.

Hawana

Ważnym miejscem są także zabytkowe fortyfikacje, a szczególnie Castillo de la Real Fuerza – obronna warownia kamienna z XVI wieku. Wieża obserwacyjna pozwala podziwiać piękno zatoki oraz miasta.

Hawana dla miłośników literatury, rumu i cygar

Wakacje na Kubie nie byłyby w pełni udane bez wizyty w Muzeum Ernesta Hemingwaya, które znajduje się w hotelu Ambos Mundos, gdzie pisarz mieszkał przez wiele lat. To właśnie w kubańskiej stolicy Hemingway napisał słynne dzieło „Stary człowiek i morze”. Warto też ruszyć do znajdującego się obok hotelu baru El Floridita na szklaneczkę daiquri z rumem, aby poczuć klimat dawnych czasów, kiedy można tam było spotkać nie tylko Hemingwaya, ale także Tennessee Williamsa czy Jean Paul Sartre`a.

Kuba kojarzy się również z najlepszymi cygarami. W Hawanie nie ma problemu ze znalezieniem wytwórni, aby na żywo przyglądać się procesowi ręcznego skręcania cygar. Chętni mogą też nabyć kilka sztuk w korzystnych cenach. Najsłynniejsza wytwórnia cygar znajduje się w hawańskim Parku Centralnym, niedaleko Kapitolu. Tak, to nie pomyłka – nie trzeba jechać do Waszyngtonu, aby podziwiać Kapitol, jeżeli oczywiście kogoś satysfakcjonuje replika tego budynku. Park Centralny jest centrum kulturalnym miasta z licznymi muzeami i teatrami.

Wakacje na Kubie

A gdyby komuś jeszcze brakowało atrakcji, to doskonałym pomysłem jest wieczorny spacer nadmorską promenadą Malecon, z której rozpościera się niesamowity widok na ocean.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here