Krótki przewodnik po kredytach gotówkowych

Kredyt gotówkowy to jeden z najbardziej popularnych produktów bankowych. Udzielanie kredytów gotówkowych to podstawowe źródło zarobku dla banków. Jest to również wygodny sposób finansowania potrzeb, których nie można zrealizować za pomocą podstawowych środków. Historia kredytów gotówkowych sięga początków istnienia bankowości. Wraz z rewolucją cyfrową narzędzie to przeszło znaczne przeobrażenia. Dziś można w łatwy sposób obliczyć swoją zdolność kredytową oraz porównać oferty kredytu gotówkowego. Wszystko dostępne jest bez konieczności ruszania się z domu. Jak przygotować się do wzięcia kredytu gotówkowego? O tym w poniższym tekście.

Czym właściwie jest kredyt gotówkowy?

Z formalnego punktu widzenia jest to umowa pomiędzy bankiem udzielającym kredytu a kredytobiorcą. Na mocy zapisów umowy bank zobowiązuje się do udostępnienia kredytobiorcy środków finansowych o określonej wysokości. Kredytobiorca zobowiązuje się do zwrotu wnioskowej kwoty w określonych transzach. Zarobkiem banku są odsetki określane procentowo w stosunku rocznym. Jednak odsetki nie muszą być jedynym kosztem kredytu. Bank udzielający kredytu może zażądać ubezpieczenia zobowiązania lub też dodatkowych prowizji. Dlatego miarą, która w pełni oddaje koszt kredytu jest RRSO. Pod tym skrótem kryje się rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu. Jest to wyrażone procentowo podsumowanie wszystkich dodatkowych obciążeń i zobowiązań wynikających z zawarcia kredytu w danej wysokości.

Jak przygotować się do wzięcia kredytu gotówkowego?

Przede wszystkim należy określić w pełni swoje potrzeby i możliwości finansowe. Należy pamiętać, że spłata rat kredytu gotówkowego może być obciążeniem dla budżetu przez dłuższy okres. Dlatego obliczenie wysokości raty kredytowej to podstawowe zadanie przed zaciągnięciem zobowiązania. Kredytobiorca ma tutaj duże możliwości. Na wysokość raty może oddziaływać okres kredytowania. Przy dłuższym okresie kredytowania można osiągnąć stosunkowo niską ratę kredytową. Warto jednak pamiętać, że w takim modelu całkowity koszt kredytu będzie znacznie wyższy w porównaniu z krótszym okresem. Podstawowym wariantem spłaty kredytu oferowanym przez banki jest wariant stałej raty. W takiej opcji kredytobiorca spłaca zobowiązanie w stałej wysokości od pierwszej do ostatniej raty. Część ofert dostępna jest w opcji raty malejącej. W takim modelu kwota miesięcznego zobowiązania zmniejsza się z upływem czasu.

Samodzielnie obliczenie raty kredytowej może być trudne. Warto więc posiłkować się narzędziami dostępnymi w Internecie. Pomocny może okazać się kalkulator rat kredytu gotówkowego. Jest to narzędzie, które łatwo i szybko poda całkowitą kwotę kredytu do spłaty wraz z odsetkami. Kalkulator rat jest nieocenionym pomocnikiem podczas porównywania ofert bankowych. Jak to działa? Wystarczy do kalkulatora wpisać podstawowe dane. Należą do nich kwota wnioskowanego kredytu a także okres kredytowania. Po naciśnięciu przycisku obliczania otrzymamy porównanie ofert kredytowych przygotowanych przez najpopularniejsze banki. Każda oferta będzie zawierać kwotę miesięcznej raty, stopę RRSO oraz całkowitą kwotę kredytu do spłaty. Kandydat na kredytobiorcę otrzyma przejrzyste podsumowanie wszystkich popularnych ofert w formie tabelki. Już nie trzeba samodzielnie studiować tabel opłat i prowizji. Wszystko zrobi za nas kalkulator kredytowy i jego zautomatyzowane skrypty.

Kto może uzyskać kredyt gotówkowy?

Bank przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu gotówkowego oblicza zdolność kredytową wnioskodawcy. Czym jest zdolność kredytowa? Jest to ocena możliwości spłaty wnioskowanego kredytu. Na ocenę zdolności kredytowej ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych z nich należą wysokość miesięcznych dochodów i zobowiązań wnioskodawcy, liczba osób w gospodarstwie domowym oraz dotychczasowa historia kredytowa. Przeszkodą w udzieleniu kredytu mogą być problemy ze spłatą kredytów i zobowiązań, które zostały zewidencjonowane w Biurze Informacji Kredytowej. Szanse na udzielenie kredytu przy negatywnej historii w BIK maleją praktycznie do zera. W innym przypadku wystarczy złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami i oczekiwać na decyzję banku. Jakie dokumenty należy złożyć wraz z wnioskiem kredytowym? Zależy to od statusu wnioskodawcy. W każdym przypadku możemy spodziewać się konieczności udostępnienia dokumentów wskazujących na posiadanie stabilnego źródła dochodu.

Gdzie szukać informacji o ofertach kredytu gotówkowego?

Dobrym źródłem mogą być strony internetowe banków. Jednak takie rozwiązanie może mieć swoje wady. Materiały reklamowe przedstawiane na tych strona zazwyczaj nie będą w pełni obiektywne. Dlatego warto korzystać z obiektywnych analiz i podsumowań zamieszczanych na stronach dużych i popularnych portali finansowych. Kalkulator służący do obliczania raty znajdziemy pod adresem https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-kredytowy. Kalkulator ten umożliwia obliczenie raty kredytowej wraz z podsumowaniem wszystkich najważniejszych ofert kredytowych na rynku. Informacje na temat kredytów są na bieżąco aktualizowane. Podczas korzystania z kalkulatora mamy pewność, że wyniki obliczeń będą zgodne z bieżącą ofertą banków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here