Ubezpieczenie na wakacje

Wybierasz się na zagraniczne wakacje? Rozważasz wykupienie ubezpieczenia? Zastanawiasz się ile kosztować Cię będzie tego rodzaju dodatkowa usługa? Wykupienie polisy turystycznej nie jest obowiązkowe, co nie oznacza, że nie warto z niej skorzystać. Obecnie coraz większa liczba naszych rodaków wylatując na urlop do obcych krajów postanawia lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo, co więcej bez wykupionego ubezpieczenia nie możliwy byłby wjazd do niektórych państw. Jakie korzyści płyną z wykupienia ubezpieczenia na wakacje? W jakich sytuacjach się ono przyda? Odpowiedzi zarówno na te jak i na wiele innych pytań poznasz zapoznając się z dalszą częścią naszego wpisu.

Obowiązkowa polisa turystyczna

Ubezpieczenie na wakacje jest obowiązkowe w przypadku podróży do krajów, które wymagają od turystów zagranicznych posiadania wizy. Są to oczywiście Stany Zjednoczone (USA), Rosja, Białoruś, Iran a także Ukraina. Aby otrzymać wizę jednym z warunków jakie należy spełnić jest wykupienie polisy turystycznej. Zanim jednak ją wykupisz dowiedz się na jaką dokładnie kwotę musisz się ubezpieczyć, bowiem w każdym państwie obowiązują nieco inne zasady. Oprócz tego na Twoim ubezpieczeniu powinna znajdować się odpowiednia adnotacja zawierająca w swej treści informację dotyczącą tego, że obowiązuje ono tylko i wyłącznie na danym obszarze.

Uwaga! Jeżeli nie jesteś pewien w jakie dokumenty powinieneś się zaopatrzyć wyjeżdżając na wakacje do danego kraju to w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wyszukiwarki internetowej oraz odwiedzenie strony MSZ (Ministerstwa Spraw Zagranicznych), w sekcji „Polak za granicą” znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Ubezpieczenie na wakacje
EKUZ a ubezpieczenie na wakacje

Osoby podróżujące po Krajach Unii Europejskiej a także krajach ESWH (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu) posiadające kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) w razie nagłego wypadku, mają prawo do skorzystania z podjęcia leczenia tylko i wyłącznie w państwowych placówkach medycznych. Jednak nie do końca jest tak kolorowo jakby Ci się mogło wydawać.

Leczenie przysługuje turystom z zagranicy tylko w przypadku zagrożenia życia, co więcej EKUZ nie zwolni Cię od pokrycia częściowych kosztów leczenia – ich wysokość zależy od indywidualnych przepisów obowiązujących w danym kraju. Dla przykładu – jeden dzień pobytu w czeskim szpitalu to koszt 15 zł a w Austrii nawet – 120 zł.

Czy warto wykupić polisę turystyczną?

Koszt takiego ubezpieczenia to ok. 4-10 zł za jeden dzień pobytu w konkretnym kraju europejskim. Jak widać jest to niewiele w porównaniu do tego jak wiele można zyskać.
Polisa pokryje koszty związane z leczeniem, kradzieżą lub zaginięciem bagażu, wypadkiem samochodowym itp. Obecnie praktycznie w każdym biurze podróży możesz dodatkowo do wycieczki dokupić ubezpieczenie, które dopasowane zostanie do Twoich indywidualnych potrzeb.
Polisa zawierać będzie informacje dotyczące ewentualnych kosztów leczenia, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie OC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here