Podróże w ciąży

Choć podróże większości z nas kojarzą się z relaksem i odpoczynkiem to nie zawsze są one wskazane i w pełni bezpieczne, zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Nie każda kobieta przechodzi ciąże w ten sam sposób, jedne czują się rewelacyjne, drugie zaś zdecydowanie gorzej. Postanowiłaś wyjechać i zaczerpnąć odrobiny świeżego powietrza a może chcesz skorzystać jeszcze z wolnej chwili, którą masz?
Czy podróżowanie w okresie ciąży jest bezpieczne? Chcesz wiedzieć czy wyjazd może zaszkodzić Tobie i dziecku? Odpowiedzi na te pytania poznasz w dalszej części wpisu.

Jechać czy nie jechać?

To pytanie zapewne już pojawiło się w Twojej głowie, z jednej strony myślisz o relaksie na rajskiej plaży a z drugiej boisz się o zdrowie swojej nienarodzonej pociechy. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, pomimo tego iż podróże są bezpieczne głównie dla tych kobiet, które pierwszy trymestr mają już za sobą i nie są w dziewiątym miesiącu ciąży to niezależnie od tego w tym wypadku swoją decyzję należy przedyskutować z lekarzem prowadzącym. Ten znając całą historię ciąży utwierdzi Cię w Twoich przekonaniach bądź odradzi wyjazd ze względu na występujące problemy zdrowotne.

Stanowczo odradzamy także podróże samolotem. Zastanawiasz się dlaczego? Chodzi tutaj oczywiście o nagłe skoki ciśnienia, które stwarzają zagrożenie szczególnie w pierwszym jak i trzecim trymestrze ciąży, co może się skończyć uszkodzeniem płodu, przedwczesnym porodem a niekiedy nawet i poronieniem.
Jeżeli lekarz da Ci zielone światło to teraz możesz poczynić kolejny krok jakim jest wybór docelowego miejsca wypoczynku.

Podróże w ciąży
Dokąd podróżować – bliżej czy dalej?

Nie wiesz czy lepiej będzie udać się za miasto na wczasy agroturystyczne, nad morze czy może jednak ruszyć w Europę? W tej kwestii wszyscy lekarze są jednomyślni, podróż kobiety w ciąży nie powinna trwać dłużej niż 2-3 godziny, przy czym pamiętać należy o częstych postojach.
Trzeba zadbać przede wszystkim o wygodę i komfort, zarówno jazda samochodem czy ewentualny lot samolotem nie może trwać zbyt długo. Ciężarne narażone są na powstawanie zakrzepów dlatego też muszą unikać siedzenia w jednej i tej samej pozycji przez dłuższy okres czasu.

Wakacje w tropikach

Jeżeli wybierasz się nad nasze polskie morze lub do innego europejskiego nadmorskiego kurortu to musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach.
Po pierwsze zadbaj o odpowiednie nawodnienie, pij duże ilości niegazowanej wody mineralnej, postaraj się unikać słońca a w godziny kiedy to termometry wskazują największe wartości spędź w hotelowym pokoju. Podczas upału nie trudno o omdlenia i wystąpienie obrzęków.
Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu byś mogła popływać i to zarówno w przy hotelowym basenie jak i morzu, ważne jest tylko aby zabezpieczyć się przed infekcjami stref intymnych (w tym celu należy użyć specjalistycznych leków dopochwowych otrzymanych od lekarza prowadzącego) oraz wybrać właściwą technikę pływania – najlepsze w przypadku kobiet w ciąży jest pływanie na plecach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here