Wakacje pod gruszą

Nie każdy z naszych rodaków może pozwolić sobie na to by co roku w okresie wakacyjnym zabrać swoją rodzinę na drogie zagraniczne wakacje organizowane przez biuro podróży. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem będzie ubieganie się o dofinansowanie. Obecnie z tzw. wakacji pod gruszą, korzysta co drugi pracownik. Chcesz wiedzieć jak wysokie może być wsparcie finansowe? Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje związane z tą tematyką. Sprawdź czy i Ty możesz starać się o dofinansowanie na wakacje dla swojej rodziny.

Dla kogo wakacje „pod gruszą”?

Z programu dofinansowania wakacji skorzystać mogą tylko i wyłącznie osoby zatrudnione w oparciu na umowę o pracę, pod warunkiem, że w miejscu ich pracy działa ZFŚP (Zakładowy Fundusz Świadczeń Pracowniczych), bowiem to z niego wypłacane jest wsparcie finansowe na wyjazdy wakacyjne.
ZFŚP działa zazwyczaj w dużych firmach i przedsiębiorstwach, które zatrudniają co najmniej dwudziestu pracowników, w pełnym wymiarze godzin (pełen etat).

Wsparcie przysługuje oczywiście tylko tym najbardziej potrzebującym, np. rodzinom wielodzietnym lub osobom samotnie wychowującym dzieci. Dofinansowanie wczasów jest pewnego rodzaju uznaniem. Zastanawiasz się co to oznacza? Otóż nigdzie nie znajduje się informacja dotycząca odgórnie ustalonych stawek wypłacanych świadczeń. Kwoty te różnić się mogą w zależności od danego przedsiębiorstwa, sytuacji materialnej wnioskodawcy oraz innych czynników.

Wakacje pod gruszą

Warunki przyznawania dofinansowania na wakacje „pod gruszą”

Tak jak wspominaliśmy wyżej, podczas przyznawania wsparcia finansowego pod uwagę brana jest sytuacja materialna i życiowa pracownika a także wysokość jego zarobków ale to nie wszystko. By móc skorzystać z programu „wakacje pod gruszą”, osoba zatrudniona powinna złożyć wniosek o urlop na co najmniej dwa tygodnie, czyli 14 dni (10 dni roboczych).

Pamiętaj, że pieniądze nie zostaną wypłacone Ci od ręki, należy złożyć odpowiedni wniosek a następnie poczekać na decyzję zarządu. O dofinansowanie można starać się nie tylko latem w okresie wakacyjnym ale w ciągu całego roku, więc jeżeli zamiast wakacji nad morzem postanowisz spędzić ferie w górach to nic nie stoi ku temu na przeszkodzie by „wakacje pod gruszą” zostały przesunięte o kilka miesięcy.

Jeżeli dodatek do wakacji nie przekroczy sumy 380 zł, wówczas będzie on zwolniony z podatku dochodowego, od każdej wyższej sumy obowiązkowe będzie odprowadzenie podatku dochodowego.

Dodatek do wakacji w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku może zostać Ci wypłacony zarówno przed pójściem na urlop jak i powrotem, wszystko zależy od indywidualnych zasad panujących w danej firmie. Niektórzy pracodawcy wymagają także dowodów kosztów poniesionych na wyjazd wakacyjny i na podstawie tych dokumentów oraz wniosku zwracają część kosztów.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – jeżeli nie do końca wiesz jak to wygląda w Twoim zakładzie pracy, skorzystaj z pomocy, zapoznaj się z treścią regulaminu bądź porozmawiaj ze swoim przełożonym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here