Zakaz handlu w niedzielę, zmiany dla pracodawców

W marcu minie rok od wejścia w życie ustawy, regulującej handel w niedziele. Projekt jest rozwojowy, kolejne dwa lata ograniczają liczbę niedziel, które można spędzić na zakupach aż do całkowitego zakazu handlu w tym dniu. Zmiany dotyczą nie tylko klientów, odwiedzających centra handlowe w Warszawie, ale również pracodawców, którzy muszą nieco zweryfikować swoje potrzeby kadrowe.

Kontrowersyjne zmiany

Ustawa z 1 stycznia 2018 o ograniczonym handlu w niedziele, święta i niektóre inne dni weszła w życie dopiero w marcu ubiegłego roku. Od początku budziła wiele kontrowersji zarówno wśród klientów, jak i pracodawców. Eksperci byli wyraźnie podzieleni, jedni twierdzili, że zmiany będą oznaczały drastyczne cięcia etatów w handlu, inni optowali za wersją bardziej stabilną dla handlu. Trzy kwartały funkcjonowania nowych przepisów pokazały, że klienci powoli uczą się dokonywać zakupów w pozostałe dni tygodnia. Centra handlowe w Warszawie nie notują dużego spadku zainteresowania wśród konsumentów. Wskazują na wzmożony ruch w obrębie sklepów w piątki i soboty. Większe niezadowolenie prezentują właściciele punktów gastronomicznych, ulokowanych w galeriach handlowych. Pomimo działającej strefy rozrywki, jak kino, klienci coraz rzadziej odwiedzają sąsiadujące z nimi lokale wybierając gastronomię na mieście.

Czynności zakazane

Zmiany w przepisach, dotyczących handlu obejmują wiele podmiotów: domy towarowe, hurtownie, sklepy (zarówno osiedlowe, jak i wielkopowierzchniowe, np. supermarkety) oraz galerie handlowe. Precyzują również zakazane czynności, do których należą przyjmowanie i realizowanie zamówień, usuwanie produktów wadliwych lub przeterminowanych, ekspozycję towaru, odprawy pracowników, pakowanie, rozdział gotówki, przygotowanie kas czy też wszelkie czynności, które zwykle wykonuje się po zakończeniu dnia handlowego. To między innymi przeliczenie i rozliczenie utargu, sprawdzanie zabezpieczeń, uruchomienie alarmu.

Planowanie czasu pracy

Ograniczenie działalności handlowej i działań, z nią związanej to wyzwanie dla pracodawców. Dostosowanie się do przepisów wymaga dużej elastyczności czasu pracy. Chodzi głównie o przesunięcie czynności, wykonywanych do tej pory w niedziele handlowe na inne dni tygodnia. Dotyczy to także wigilii oraz soboty, poprzedzającej Wielkanoc – w oba te dni praca nie może trwać dłużej niż do godziny 14.00, choć zatrudnieni mają prawo do wynagrodzenia również za pozostały, nieprzepracowany czas pracy. Wielu pracodawców wprowadza lub rozszerza system zmianowy. Inni redukują etaty pracowników lub skracają ilość godzin, w których są oni zatrudnieni. Ofiarami takich działań bywają zwykle pracownicy, zatrudnieni na umowy o świadczenie usług. Nieco trudniej jest rozstać się z pracownikiem, zatrudnionym na czas nieokreślony. W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany do wskazania przyczyny zwolnienia.

Centra handlowe w Warszawie to wiele różnych podmiotów, które muszą się dostosować do nowej sytuacji prawnej. Zmniejszenie zapotrzebowania na pracę pracowników może, ale nie musi stać się powodem do sporych zmian kadrowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here