Atrakcje dla dzieci – Kraków dla najmłodszych

Dzieci to najbardziej wymagający turyści. Ich uwagę przyciągają inne atrakcje niż te, które wydają się interesujące ich rodzicom. Podczas wycieczki z najmłodszymi nie ma miejsca na nudę, dlatego jednym z miast, które doskonale spełni oczekiwania małych turystów, jest stolica Małopolski. W pięknym Krakowie nie brakuje miejsc, które przyciągną uwagę najmłodszych, a legenda o Smoku Wawelskim na pewno rozbudzi ich ciekawość i wyobraźnię.

Dzieci najpewniej nie zainteresuje piękna architektura tego miasta, ale Rynek Główny w Krakowie to miejsce wypełnione ulicznymi artystami, grajkami, damami, rycerzami, mimami, z którymi można zrobić sobie zdjęcie, czy kolorowymi postaciami bawiącymi się z publicznością. Spacer wokół Sukiennic i obserwowanie konnych powozów stanie się zatem dobrym punktem startowym wycieczki z dziećmi. Do tego żywe rzeźby i przypadkowe atrakcje (np. pokazy baniek mydlanych) i uśmiech na twarzy dziecka gwarantowany. AccorHotels przygotował listę atrakcji w Krakowie, dzięki którym dzieci i rodzice spędzą wspaniałe chwile w dawnej stolicy Polski.

Kraków atrakcje turystyczne – Rynek Podziemny, czyli historyczny skarbiec

Pod Rynkiem Głównym w Krakowie, na powierzchni blisko 4000 m2, kryje się skarbnica wiedzy o przeszłości miasta. To jedyne muzeum w Europie, gdzie pod powierzchnią rynku możemy podziwiać skarby odnalezione podczas kilkuletnich prac archeologicznych: monety z XIV wieku, ceramikę, ozdoby, średniowieczne narzędzia, przybory higieniczne, kostki do gry, paciorki, medaliony czy groty tatarskich strzał. Na wystawie zobaczymy również:

  • Kramy Bogate, gdzie 700 lat temu handlowano towarami luksusowymi,
  • Wielką Wagę, na której ważono miedź i ołów,
  • zabytkowe piwnice murowanych Sukiennic,
  • fragment cmentarza pod szklaną podłogą,
  • zrekonstruowane drewniane zagrody, domy, kramy i wodociągi.

Muzeum nie byłoby jednak tak atrakcyjne, gdyby nie nowoczesne rozwiązania pozwalające poczuć atmosferę średniowiecznego miasta. Na wyciągnięcie ręki są tam pełne towarów kramy oraz barwne postaci – kobieta niesie kosz z owocami, uliczny złodziejaszek szuka okazji, aby oskubać bogacza, kaznodzieja głosi kazanie, handlarze zachwalają swoje towary, a to wszystko dzięki nowoczesnej technologii – ekranom dotykowym, hologramom, nagraniom i rozwiązaniom 3D. Nawet królowie mrugają do nas z portretów, przysypiają albo odganiają natrętną muchę. W jednej z sal najmłodsi mogą pobawić się starymi zabawkami lub zagrać w multimedialną grę i poznać średniowieczne zawody. Szczególnie pobudzającym wyobraźnię wydarzeniem jest przedstawienie ze Smokiem Wawelskim w roli głównej.

Atrakcje dla dzieci Kraków – Smocza Jama, czyli w jaskini smoka

Następnie czas na lekcję historii, która pobudza wyobraźnię – Smocza Jama to słynne miejsce, w którym przed laty żył potężny Smok Wawelski. By przedstawić dzieciom tę legendę, warto wybrać się na wycieczkę do jaskini najsłynniejszego smoka w Polsce i na własne oczy zobaczyć, gdzie mieszkał stwór, którego pokonał sprytny szewczyk. Trasa turystyczna liczy 82 m i rozpoczyna się na Wawelu. Wyjście z jaskini prowadzi natomiast do rzeźby smoka ziejącego ogniem, który stoi w tym miejscu od 1972 r., a dzięki zamontowanej wewnątrz rzeźby instalacji gazowej zieje ogniem co kilka minut.

Atrakcje Kraków – dzieci kochają eksperymenty i… zwierzęta

Rozległy park, w którym przez cały dzień można bawić się równoważniami i kalejdoskopami oraz przeprowadzać eksperymenty brzmi jak marzenie niejednego dziecka. Można je spełnić w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń, gdzie znajdują się interaktywne urządzenia do poznawania niezwykłych zjawisk z dziedziny akustyki, optyki, hydrostatyki czy mechaniki. Sensoryczny park edukacyjny to inspirujące miejsce, w którym dzieci będą mogły rozwijać swoją wyobraźnię i poznać prawa fizyki. Wycieczka do Ogrodu Doświadczeń to nie tylko wspaniała przygoda dla dzieciaków, ale też inspirujące miejsce dla rodziców. Dla tych, którzy od eksperymentów wolą jednak zwierzęta. W Ogrodzie Zoologicznym położonym w centrum Lasu Wolskiego znajdziemy coś specjalnego – w strefie Małe ZOO dzieci mogą karmić i głaskać mieszkańców krakowskiego ogrodu.

Kraków atrakcje – HistoryLand, czyli miliony klocków Lego i historia Polski

W sąsiedztwie Mercure Kraków Stare Miasto, w budynku starego dworca PKP, powstało miejsce stworzone z pasji trzech miłośników historii. W HistoryLandzie edukacja spotyka się z najlepszą zabawą i nowoczesną technologią. 10 makiet zbudowanych z klocków Lego i prezentujących ważne wydarzenia z historii Polski ożywa na oczach zwiedzających. Interaktywną podróż po historii kraju zaczniemy od osady w Biskupinie, a następnie zobaczymy spektakularną makietę Drzwi Gnieźnieńskich w skali 1:1! Największe wrażenie na dzieciach i rodzicach robią jednak dynamiczne konstrukcje prezentujące wielkie bitwy. Do stworzenia makiety prezentującej bitwę pod Grunwaldem wykorzystano aż 12 tysięcy plastikowych koni. Na własne oczy zobaczymy, jak makieta ożywa, a wojsko szarżuje w stronę wroga. Chętni mogą również stanąć za sterami okrętu Święty Jerzy i stoczyć walkę ze szwedzką flotą pod Oliwą lub dzięki interaktywnej trąbce poczuć się jak hejnalista stojący na szczycie Wieży Mariackiej. Mapping, technologia 360 i VR sprawią, że dzieci odkryją historię w ekscytujący sposób.

Jeśli po niezwykłej wystawie pociechy będą chciały samodzielnie zbudować coś z klocków, najlepszą przeznaczoną do takiej aktywności przestrzenią w Krakowie jest Centrum Nauki i Zabawy KLOCKOLAND. Tutaj, w ogromnej strefie budowania, każdy może stworzyć coś niezwykłego lub obejrzeć roboty zbudowane z klocków Lego.

Planujesz odwiedzić Kraków? Na pewno nie brakuje tu trakcji turystycznych dla rodzin z ciekawymi świata pociechami. Wystarczy wspólnie zrobić listę atrakcji i nie zapomnieć dopisać do niej „sprawdzić hotele Kraków”, aby wycieczka była wygodna, udana i – co najważniejsze – pełna niezapomnianych wrażeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here