Wrocławski Ostrów Tumski - krótka historia tego miejsca

W najstarszej dzielnicy Wrocławia, czyli w Ostrowie Tumskim, można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał. To właśnie w tym miejscu swój początek ma 1000-letnia historia Wrocławia. Malownicze uliczki, gazowe latarnie przy Moście Tumskim i średniowieczne kościoły tworzą niezwykły, nieco tajemniczy klimat, którego nie chce się opuszczać.

Dawna wyspa

Ostrów Tumski we Wrocławiu narodził się najprawdopodobniej z niewielkiej osady około XI wieku. Otoczona wówczas odnogami Odry wyspa była dobrym punktem strategicznym dla rozwoju wioski. Woda stanowiła jednocześnie naturalną ochronę, jak i drogę łączącą z lądem. Stosunkowo niewielka powierzchnia jest pełna kościołów i innych miejsc sakralnych, na przykład kaplic. Poza najważniejszym z nich, czyli Archikatedrą św. Jana Chrzciciela, warto zwiedzić również kolegiatę Świętego Krzyża i św. Bartłomieja we Wrocławiu oraz kościół św. Marcina.

Romantyczny Most Tumski

Most, dzisiaj obwieszony kłódkami zapinanymi przez zakochane pary, dawniej był główną drogę łączącą wyspę ostrowską z resztą lądu. Obecna konstrukcja została zbudowana pod koniec XIX wieku, ale pierwsze wzmianki o, prawdopodobnie wówczas drewnianych, kładkach, pochodzą z XII wieku. W jego okolicy znajduje się blisko setka zabytkowych, ale wciąż sprawnych latarni gazowych, które każdego wieczoru ręcznie zapala latarnik.

Archikatedra wrocławska

Romantyczny Most Tumski

Jej najstarsze elementy pochodzą jeszcze z wczesnego średniowiecza. Romańskie pozostałości można dziś zobaczyć w Muzeum Archidiecezjalnym. Trzynawowa, przestronna budowla w stylu gotyckim jest długa na 100 metrów i szeroka na przeszło 40. W prezbiterium znajduje się rzeźbiony ołtarz z pierwszej połowy XVI wieku, przedstawiający Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny. Całe wnętrze pełne jest barokowych dekoracji, obecnych także w licznych bocznych kaplicach.

Wrocław to wyjątkowe miasto na mapie Polski. Warto je odwiedzić zwłaszcza ze względu na wielokulturowość, jaką się wyróżnia. Zachwyca widoczną i wciąż żywą historią, która zderza się z nowoczesnością, czego przykładem może być chociażby rynek wrocławski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych w kraju. Liczne atrakcje przyciągają turystów w każdym wieku i z wielu kierunków świata.

Autor: Pozwiedzane.pl – więcej informacji:

https://pozwiedzane.pl/wroclaw/ostrow-tumski-most-tumski-archikatedra/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here