Wycieczka do Czarnobyla czyli powrót do przeszłości

Dzień, który zmienił świat

26 kwietnia 1986 roku. Data, którą każdy człowiek na świecie powinien znać i dbać o to, żeby przyszłe pokolenia o niej nie zapomniały. Wybuch w bloku czwartym czarnobylskiej elektrowni, doprowadził do uwolnienia radioaktywnych izotopów i skażenia radiacyjnego na niespotykaną dotąd skalę. W ciągu kilku dni wraz z wiatrami szkodliwe dla ludzkiego życia promieniowanie rozprzestrzeniło się na znaczną część naszego globu. Elektrownie atomowe, które w drugiej połowie XX wieku uznawane były za cuda techniki i najatrakcyjniejsze źródło energii, pokazały swoje drugie oblicze. Największa w historii świata katastrofa ekologiczna miała istotne konsekwencje w sferze społecznej, ekonomicznej i politycznej. Doprowadziła do wielotysięcznych przesiedleń i zwiększyła ryzyko zachorowania na nowotwory.

Oko w oko z historią

Wycieczka do Czarnobyla to wyjątkowa okazja na poznanie miejsca, które odcisnęło swoje tragiczne piętno na całej ludzkości. Jedyna taka możliwość, żeby zobaczyć coś, co normalnie nie jest dostępne i na własnej skórze doświadczyć niezwykłości tego miejsca. Pomimo, że od katastrofy minęło przeszło trzydzieści lat, obszar wokół elektrowni jest pod ścisłą ochroną Państwa i wstęp do „zony” nie jest możliwy bez specjalnej przepustki.

Prypeć, czyli tam gdzie czas stanął w miejscu

Oddalona o 4 km od elektrowni Prypeć to współczesny pomnik tragizmu kwietniowych dni 1986 roku. Decydując się na wycieczkę do Czarnobyla obowiązkowo trzeba przespacerować się pośród opuszczonych bloków, placów zabaw, szpitali i szkół, które kilkadziesiąt lat temu były świadkami ludzkich dramatów. Pozostawione przez ewakuowanych w pośpiechu mieszkańców liczne rzeczy osobiste pozwolą nam odbyć podróż do przeszłości i uświadomią nas, że katastrofa i ewakuacja spadły niczym grom z jasnego nieba na niczego niespodziewających się mieszkańców. Prypeć było miastem robotniczym, stworzonym na potrzeby pobliskiej elektrowni. W dniu wybuchu zamieszkiwało ją około 50 tysięcy ludzi i w ciągu praktycznie kilku godzin wszyscy zostali ewakuowani, pozostawiając dobytek swojego życia. Wyludnione budynki, zarośnięte dziką roślinnością, które pomimo tego, że są puste emanują historią życia niczym współczesne Pompeje. Bez wątpienia zrobią wrażenie na każdym kto się zdecyduje je odwiedzić.

Lwów i Kijów

Wycieczka do Czarnobyla to nie tylko „zona”. Nie zabraknie czasu na zwiedzenie pięknej stolicy Ukrainy i jej niezwykłych zabytków. Naddnieprzańska metropolia skrywa wiele urokliwych miejsc i bez wątpienia jest jednym z europejskich miast, które koniecznie trzeba odwiedzić. Obowiązkowym punktem wizyty jest także Lwów. Miasto szczególne dla Polaków, w którym losy naszego narodu poddawane były wielu próbom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here