Wymarzone wakacje - Chiny atrakcje turystyczne

Chiny atrakcje turystyczne to przede wszystkim Pekin, który jest stolicą Chińskiej Republiki Ludowej- państwa, które swoją niezwykłą historią oraz kulturą od dawien dawna przyciąga rzesze turystów z całego świata, będąc jednym z popularniejszych punktów na mapie świata. Pekin jest także drugim pod względem ludności ( zaraz po Szanghaju) chińskim miastem. To właśnie tu najlepiej zacząć swoją przygodę na azjatyckim kontynencie. Niesamowite świątynie, pałace, ogrody i zabudowa miasta zachwyci każdego przyjezdnego, który, aby w pełni poznać znajdujące się tu bogactwo z pewnością raz jeszcze odwiedzi to miasto.

Atrakcje turystyczne Pekinu

Świątynia Nieba

Świątynia Nieba, czyli Cesarski Ołtarz Ofiarny jest kompleksem taoistycznych budowli sakralnych, znajdującym się w przepięknym, zielonym parku, w którym można odpocząć z dala od miejskiego zgiełku. To tu Cesarz Chin co roku w okresie zimowego przesilenia modlił się o urodzaj w nachodzącym roku. Oddawał się medytacji, a także składał ofiary. Obrzęd ten nie był dostępny dla mieszkańców. Całość kompleksu tworzą trzy główne zabudowania:

  • Pawilon Modlitwy o Urodzaj, będący głównym budynkiem w całości wykonanym z drewna bez użycia gwoździ. Wnętrze udekorowane jest licznymi malowidłami, w których wypatrzeć można między innymi figurę smoka reprezentującą Cesarza Chin. Całość otaczają Smocze Kolumny, umieszczone na czterech stronach świata, które symbolizują cztery pory roku.
  • Cesarskie Sklepienie Nieba to mniejsza świątynia wykonana na planie koła, również wykonana z drewna.
  • Okrągły Ołtarz, będący miejscem, w którym kiedyś cesarz składał ofiary. Jest to także miejsce święte, w którego środku znajduje się ogromny ołtarz będący trzy-poziomową platformą.

Świątynia Nieba w roku 1998 została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Plac Tian’anmen

Plac Tian’anmen, czyli Plac Niebiańskiego Spokoju jest uważany za największy publiczny plac na świecie.  Znajduje się przed Zakazanym Miastem. Powstał w wieku XV podczas rządów cesarza Yongle. Miejsce te znane jest z wielkich wydarzeń historycznych oraz politycznych: w roku 1949 Mao Zedong ogłosił powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, to tu także w roku 1989 krwawo tłumiono protesty. Na placu znajduje się także maszt, na który o każdym wschodzie słońca wciągana jest flaga Chińskiej Republiki Ludowej.

Zimowy Pałac Cesarski

Zimowy Pałac Cesarski, czyli okazja do poznania Zakazanego Miasta. Jest to dawny pałac dynastii Ming i Qing, który był ich rezydencją przez prawie 500 lat. Jest to obiekt monumentalny, symbolizujący potęgę i siłę władcy, otoczony wysokimi murami obronnymi oraz wieżami, które przykryte zostały żółtą dachówką. Centrum pałacu stanowią trzy sale tronowe, w których odbywały się najważniejsze ceremonie. Poza częścią oficjalną znajdują się tu także pałace rodziny cesarskiej oraz konkubin, a także część administracyjna. To właśnie w tym miejscu toczyło się życie niedostępne i nieznane zwykłym mieszkańcom.

Parku Beihai (Parku Morza Północnego)

Jest to dawny ogród cesarski leżący na północ od Zakazanego miasta. Znaleźć tu można dużo zbiorników wodnych, a centralne miejsce zajmuje otoczona stawem wyspa Qionghua, na której znajduje się Biała Dagoba, czyli sakralna budowla buddyjska. Obiekt należy do jednych z najstarszych obiektów w Chinach.

Katedra Niepokalanego Poczęcia

Jest to główny kościół katolicki w Pekinie, jest także największym kościołem w mieście oraz najstarszą pekińską świątynią katolicką. Wybudowana została w roku 1650. Została dwa razy zniszczona, pierwszy raz w roku 1775 w wyniku pożaru, drugi w latach 1899-1901 podczas powstania bokserów. Dzisiaj nabożeństwa odbywają się tu w języku łacińskim, chińskim i angielskim.

Grobowce Cesarzy z Dynastii Ming

Jest miejscem spoczynku 13 cesarzy dynastii Ming. Jego większa część została zniszczona w XVII wieku w trakcie powstania Li Zichenga. Dla zwiedzających dostępne są trzy grobowce (Changling, Dingling i Zhaoling) wraz z rzeczami, w jakie zostawali wyposażeni zmarli w ich pośmiertną drogę. Miejsce te w roku 2003 wraz zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wielki Mur Chiński

Chiny, atrakcje turystyczne to z pewnością Wielki Mur Chiński to symbol państwa, budowla znana każdemu. Od roku 1987 znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a od roku 2007 jest jednym z Siedmiu Cudów Świata.  Został wzniesiony w III w p.n.e i miał służyć jako zapora chroniąca przed najazdami wrogów,  a także jego zadaniem była ochrona chińskiej części Szlaku Jedwabnego. Obecnie spacery po murze odbywają się w jego najlepiej zachowanych częściach: Badaling, Jinshanling, Simatai, Huanghua, Mutianyu, Juyongguan.

Letni Pałac w Pekinie

To miejsce wakacyjnego odpoczynku cesarzy z dynastii Qing, jego początki sięgają jednak wieku XII i panującej wtedy dynastii Jin. Miejscem centralnym jest Yiheyuan, czyli Wzgórze Długowieczności. Znajdują się tu liczne ogrody, pawilony, letnie rezydencje oraz galerie sztuki na świeżym powietrzu.

Świątynia Harmonii i Pokoju 

Świątynia Harmonii i Pokoju, Świątynia Lamy. Jest to miejsce szczególne dla wyznawców buddyzmy tybetańskiego, ponieważ jest jednym z większych tego typów klasztorów na świecie, stanowiąc centrum życia religijnego. Została wybudowana w roku 1694 przez cesarza Kangxi. Wnętrze bogate jest w wiele cennych posągów oraz mebli, a całość łączy w sobie style architektury chińskiej, tybetańskiej oraz mongolskiej.

Pekin to tętniące życie miasto z wartą poznania historią oraz tradycjami, dlatego też wycieczka w to miejsce powinna stać się obowiązkowym punktem na mapie podróży w szczególności wszystkich miłośników Azji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here